9️ kwietnia 2019 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym odbył się finał „Międzywojewódzkiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV" Organizatorami Festiwalu byli Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej oraz Polskie Towarzystwo Higieniczne. Wydarzenie objął honorowym patronatem Główny Inspektor Sanitarny Pan Jarosław Pinkas, Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Pan Mieczysław Struk, Ośrodek Readaptacji Stowarzyszenia Solidarni “PLUS” EKO “Szkoła Życia” w Wandzinie oraz Gdyńskie Centrum Filmowe. Patronat medialny sprawowało Radio Gdańsk. Jury w składzie Tomasz Kiliński, Katarzyna Waluszko, Magdalena Jacoń, Paweł Woźniakowski wyłoniło laureatów. Pierwsze miejsce zajął miejsce: film pt. „Każda decyzja ma znaczenie”, przygotowany prze z Uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy.

W dniach 18.11.2018r. – 01.12.2018 roku grupa siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym ze środków PO WER. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki odbyli praktyki w Fundacji „Kształcenie i Rzemiosło” w Paderborn (Niemcy), których tematem było „Staż zagraniczny - szansa rozwoju i sukcesu zawodowego”.

Realizacja projektu miała na celu wspomaganie uczestników stażu i ułatwienie im kształcenia i doskonalenia zawodowego, zdobywania wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w celu osobistego rozwoju oraz zwiększanie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego. Powyższy cel został osiągnięty poprzez nabycie, niekiedy doskonalenie, wiadomości i umiejętności teoretycznych i praktycznych w zakresie ochrony środowiska, ekologii i bezpieczeństwa prac w rolnictwie.

Głównymi celami programu projektu było:

  • teoretyczne i praktyczne poznanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych w samochodach, ciągnikach i maszynach rolniczych wpływających na ekologię i bezpieczeństwo eksploatacji,
  • serwisowanie pojazdów pod kątem ekologicznym,
  • zapoznanie się z nowymi trendami w zakresie ekologii i bezpieczeństwa w konstrukcjach samochodów i ciągników.

W czasie zajęć uczestnicy zajmowali się następującymi zagadnieniami:

  • analiza geometrii układów zawieszenia samochodów pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • analiza spalin silników pod kątem wymagań i norm ekologicznych,
  • poznanie nowych rozwiązań układów napędowych pojazdów mających na celu wzrost bezpieczeństwa ruchu.

W czasie pobytu, oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych na terenie Fundacji „Kształcenie i Rzemiosło”, uczestnicy mieli zorganizowane zajęcia w zakładach produkcyjnych (CLAAS, Volkswagen).

W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów i maszyn rolniczych, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych, poznali nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pojazdów i urządzeń wpływające na eksploatację zgodną z zasadami ekologii i  bezpieczeństwa pracy. Przedstawiciele zakładów pracy, również podczas spotkań, omawiali nowe kierunki i rozwiązania, jakie występują w ich fabrykach. Zajęcia i obserwacja pracy zakładów niemieckich może mieć pozytywny wpływ na późniejszą pracę zawodową naszej młodzieży.

W czasie odbywania stażu młodzież poznawała również kulturę i obyczaje niemieckie. Paderborn, Dortmund były celem programu kulturowego organizowanego w czasie wolnym.

Na zakończenie stażu uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte przez nich wiadomości i umiejętności, które będą mogli wykorzystać jeszcze w trakcie pobytu w szkole podczas zajęć praktycznych, jak  również podczas końcowego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz na egzaminie maturalnym z języka niemieckiego.

 

Projekt został dofinansowany ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca.                                                                

                                                          

M. Król-Jankowska, T. Budzisz

Zdjęcia: M. Król-Jankowska, K.Jarząbek, K. Różański

Uroczyste otwarcie szkoły po generalnym remoncie 21 stycznia 2019 r. 

  • Przemówienie Dyrektora Pana Romana Malickiego;
  • Uroczyste przecięcie wstęgi;
  • przemówienie Pana Ministra Henryka Kowalczyka.

Film zrealizowany przez Redakcja OstrówMaz24.

 

Materiał filmowy z jasełek szkolnych oraz wigilii, które miały miejsce 21 grudnia 2018 r.  w ZSCKR w Bydgoszczy.

Jak wygląda nauka w naszej szkole przedstawiamy w krótkim materiale wideo.